Wizyta partnerów z Portugalii, Turcji, Węgier i Anglii w ramach programu Comenius PDF Drukuj Email
Oceny: / 8
KiepskiBardzo dobry
Wpisał: Administrator
27.04.2012.

Wizyta partnerów z Portugalii, Turcji, Węgier i Anglii w ramach programu „Comenius” w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 7 w Knurowie.

W dniach od 15 do 22 kwietnia 2012r. Miejska Szkoła Podstawowa nr 7 jest gospodarzem wizyty partnerów programu Comenius „ Uczenie się przez całe życie”. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele z Portugalii, Turcji, Węgier i Anglii (łącznie 23 osoby).

Wizyta ma na celu prześledzenie działań podejmowanych w szkołach partnerskich związanych z realizacją założeń  projektu oraz omówienie szczegółów dalszej pracy nad wspólnym napisaniem bajki dla dzieci w której każdy kraj znajdzie swojego „ milusińskiego” bohatera pochodzącego z bajki rodzimej. Każda szkoła partnerska przedstawi w postaci prezentacji multimedialnej propozycje wyglądu książki ( szatę graficzną, obwolutę, druk).      Na spotkaniu roboczym zaprezentowane zostaną także materiały przedstawiające informacje

o autorach bajek i charakterystyce proponowanych bohaterów. „ Co chcemy wiedzieć      o partnerach” tak zatytułowana zostania kolejna część wizyty roboczej, na której posiłkując się prezentacjami multimedialnymi każda z grup będzie udzielać odpowiedzi na pytania przygotowane przez uczniów ze szkół partnerskich. Zaglądając do pytań przygotowanych przez uczniów naszej szkoły po raz kolejny doceniliśmy ich  wyobraźnię i ciekawość, gdyż pytania obejmowały nie tylko ogólną  wiedzę z zakresu  historii, geografii czy sportu, ale także pytano o rodowód flag, genezę powstania państw oraz miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów. Po burzliwych dyskusjach i prezentacjach partnerzy odwiedzą naszą szkołę, wezmą udział w lekcjach plastycznych ,informatycznych prowadzonych przez naszych nauczycieli. Następnego dnia role się odmienią i to przedstawiciele zaproszonych delegacji będą prowadzić lekcje nauki własnych języków dla naszych uczniów. Sądzimy, że wszystkie zajęcia  w szkole będą odbywać się w charakterze wspaniałej zabawy, towarzyszyć im będzie duże zaangażowanie i entuzjazm. Oprócz intensywnej pracy nad realizacją założeń projektu chcemy urozmaicić gościom pobyt w Polsce organizując ciekawe, pełne atrakcji turystycznych wyjazdy.

Partnerzy zwiedzą Kraków . Zobaczą jeden z największych rynków Europy – stary rynek, tętniące życiem, przyciągające turystów Sukiennice . Sadzimy , że pełne tajemnic wzgórze Wawel urzeknie ich swoim niepowtarzalnym urokiem. W stan zadumy i rozmyślań na temat przemijania i ojczyzny wprowadzi ich krypta z grobami zasłużonych Polaków. Będąc                  w Kościele Mariackim, oglądając Ołtarz Wita Stwosza przekonają się , że Kraków,    to cudowne miejsce.

Kolejną atrakcją będzie zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „ Guido”  w Zabrzu. Zaprezentujemy naszym przyjaciołom niestandardową lekcję historii w podziemiach kopalni. Absorbującą, podziemną, pełną wrażeń i niespodzianek wędrówkę przenoszącą w świat węgla i tajemnic. Poznają charakter pracy górników ich przyzwyczajenia, przesady, nawyki, ubiór. Zobaczą jakimi narzędziami i sprzętem posługują się na co dzień.  Wprowadzimy ich w świat legend Skarbnika, które pokażą bogactwo śląskiej kultury  i obyczajów.

Kontynuacją prezentacji naszego dziedzictwa kulturowego, historii, tradycji i obyczajów będzie wizyta w knurowskiej  Izbie Tradycji. Zobaczą w niej wystawę pamiątek, dokumentów  i eksponatów ukazujących historię Śląska. Będą podziwiać ekspozycję   ukazującą ciąg technologiczny kopalni, gabinet dyrektora, lampownię, izbę górniczą  z tradycyjnym umeblowaniem, stroje śląskie, zabytkowe instrumenty orkiestry dętej. Spotkanie prowadzić i umilać będzie kustosz Izby Bogdan Szyguła, którego zajmujące, barwne , pełne entuzjazmu opowieści na pewno będą niesamowitym przeżyciem dla naszych gości.

Utrzymując wizytę w tonie barwnej historii regionalnej, tożsamości kulturowej pokażemy naszym partnerom jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Gliwic wieżę antenową – Radiostację. Najcenniejszy obiekt obsługujący Śląską Sieć Metropolitalną. Później przeniesiemy się do Muzeum gliwickiego „Willa Caro” będącego przykładem doskonale zachowanej XIX wiecznej architektury. Zobaczą wystawę wnętrz mieszkalnych górnoślązaków  z tamtego okresu , sztukę rzemiosło artystyczne, zbiory biżuterii, wyroby    z porcelany, polską fotografię artystyczną.

Sądzimy, że wizyta przebiegnie w doskonałej atmosferze, pełnej radości, zrozumienia, zaangażowania, że wszyscy będą zadowoleni z pobytu w Polsce  i z chęcią spotkamy się wszyscy  na kolejnej  wizycie tym razem na Węgrzech.

ZOBACZ --- FILMY Z WIZYTY  ---  FOTOGALERIA