Sprawozdanie z wizyty roboczej w Turcji PDF Drukuj Email
KiepskiBardzo dobry
Wpisał: Administrator
13.11.2011.

Socrates Comenius Knurów MSP7 2011  Dnia 09.10.2011r.w Turcji, miejscowości Balcova rozpoczęło się spotkanie szkół partnerskich w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Once Upon  a Time- Pewnego razu… to tytuł nowego projektu, który wraz z naszymi uczniami postanowiliśmy realizować.  Na spotkanie wyjechała delegacja w składzie wice dyrektor szkoły p. Danuta Pluta oraz nauczycielki: Jadwiga Cuber, Barbara Lisowska, Beata Dudło.    W wizycie prócz gospodarzy uczestniczyli także przedstawiciele szkół partnerskich   z Portugalii, Anglii i Węgier..........

Zobacz Galerię Zdjęć >>>

Celem pierwszej wizyty było poznanie nowych partnerów, nawiązanie owocnej współpracy pomiędzy szkołami, wymiana doświadczeń nabytych po zrealizowaniu już wcześniejszych projektów. W wyniku wspólnych rozważań ustaliliśmy harmonogram prac nad projektem oraz wstępne daty kolejnych spotkań. Omówiliśmy  szczegóły  dotyczące  realizacji projektu     i wizerunku finalnego produktu w postaci wspólnie napisanej bajki.

Już pierwszego dnia omawialiśmy zadania każdej z grup partnerskich. We wspaniałej atmosferze połączonej elementami rywalizacji prezentowaliśmy propozycje wspólnego logo, które będzie nam towarzyszyło przez cały okres pracy nad projektem. Ostatecznie po wielu dyskusjach i perswazjach zdecydowaliśmy się , że naszym symbolem będzie propozycja partnerów z Portugalii przedstawiająca otwartą książkę z flagami państw  partnerskich oraz logo Unii Europejskiej w tytule. W trakcie wizyty kilkakrotnie gościliśmy  w szkołach tureckich. Poznawaliśmy system edukacji państwowej, która jest ważnym priorytetem dla rozwoju kraju. Szkolnictwo podstawowe tak jak u nas  jest obowiązkowe. Obejmuje wiek od 6 do 14 roku życia. Gry, teatr, obyczaje i pieśni to główne wartości na które edukacja naszych przyjaciół kładzie nacisk na etapie kształcenia podstawowego. Podniosłym elementem wizyty było spotkanie z władzami miasta Balcova, dyrekcją placówek administracyjnych oraz przedstawicielami instytucji stowarzyszonych  sponsorujących projekt. Analizowaliśmy zagadnienia związane z kształtowaniem nowego światopoglądu, likwidacji stereotypów oraz poznania przez nas tradycji, stylu, poziomu życia i warunków pracy w Turcji. Oprócz intensywnej pracy gospodarze wizyty zadbali również o to, abyśmy mogli zobaczyć, jak spędzają wolny czas i relaksują się w przepięknych termalnych basenach. Kąpiele są tam znane i doceniane już od starożytności.

Nauczyciele MSP 7 Knurów w Turcji

Kolejnego dnia strudzeni, ale ciekawi dalszych atrakcji wyjechaliśmy na wycieczkę do Efezu, najpiękniej zachowanego antycznego miasta będącego jedną z największych atrakcji turystycznych Turcji. Miasto od samego początku zrobiło na nas imponujące wrażenie. Odwiedziliśmy Odeon, czyli mały teatr, miejską łaźnię, antyczną metropolię jaką jest biblioteka. Podziwialiśmy starożytne posągi i opanowanie sztuki rzeźbiarstwa przez tamtejszych mistrzów. Zobaczyliśmy Teatr Wielki mogący pomieścić okolo50 tysięcy ludzi, który jak na owe czasy był wręcz gigantyczny i posiadał niesamowitą akustykę. Po bogatej w ciekawe wrażenia wycieczce do Efezu pojechaliśmy do miasteczka górskiego, gdzie oprócz przepięknych widoków mogliśmy także posmakować lokalnej kuchni.

Wszyscy partnerzy byli bardzo zadowoleni z organizacji spotkania przez tureckich przyjaciół. Spędziliśmy czas w atmosferze pełnej serdeczności i radości. Żegnając się rozstaliśmy się                  z nadzieją na kolejne, równie udane  spotkanie tym razem u nas w Knurowie.

BEATA DUDŁO