msp7

TŁUMACZ

Logowanie

Login Forgotten

Obraz Losowy

Sprawozdanie z wizyty roboczej w Turcji PDF Drukuj Email
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Administrator   
13.11.2011.

   Socrates Comenius Knurów MSP7 2011  Dnia 09.10.2011r.w Turcji, miejscowości Balcova rozpoczęło się spotkanie szkół partnerskich w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Once Upon  a Time- Pewnego razu… to tytuł nowego projektu, który wraz z naszymi uczniami postanowiliśmy realizować.  Na spotkanie wyjechała delegacja w składzie wice dyrektor szkoły p. Danuta Pluta oraz nauczycielki: Jadwiga Cuber, Barbara Lisowska, Beata Dudło.    W wizycie prócz gospodarzy uczestniczyli także przedstawiciele szkół partnerskich   z Portugalii, Anglii i Węgier..........

 

Zobacz Galerię Zdjęć >>>

Celem pierwszej wizyty było poznanie nowych partnerów, nawiązanie owocnej współpracy pomiędzy szkołami, wymiana doświadczeń nabytych po zrealizowaniu już wcześniejszych projektów. W wyniku wspólnych rozważań ustaliliśmy harmonogram prac nad projektem oraz wstępne daty kolejnych spotkań. Omówiliśmy  szczegóły  dotyczące  realizacji projektu     i wizerunku finalnego produktu w postaci wspólnie napisanej bajki.

Już pierwszego dnia omawialiśmy zadania każdej z grup partnerskich. We wspaniałej atmosferze połączonej elementami rywalizacji prezentowaliśmy propozycje wspólnego logo, które będzie nam towarzyszyło przez cały okres pracy nad projektem. Ostatecznie po wielu dyskusjach i perswazjach zdecydowaliśmy się , że naszym symbolem będzie propozycja partnerów z Portugalii przedstawiająca otwartą książkę z flagami państw  partnerskich oraz logo Unii Europejskiej w tytule. W trakcie wizyty kilkakrotnie gościliśmy  w szkołach tureckich. Poznawaliśmy system edukacji państwowej, która jest ważnym priorytetem dla rozwoju kraju. Szkolnictwo podstawowe tak jak u nas  jest obowiązkowe. Obejmuje wiek od 6 do 14 roku życia. Gry, teatr, obyczaje i pieśni to główne wartości na które edukacja naszych przyjaciół kładzie nacisk na etapie kształcenia podstawowego. Podniosłym elementem wizyty było spotkanie z władzami miasta Balcova, dyrekcją placówek administracyjnych oraz przedstawicielami instytucji stowarzyszonych  sponsorujących projekt. Analizowaliśmy zagadnienia związane z kształtowaniem nowego światopoglądu, likwidacji stereotypów oraz poznania przez nas tradycji, stylu, poziomu życia i warunków pracy w Turcji. Oprócz intensywnej pracy gospodarze wizyty zadbali również o to, abyśmy mogli zobaczyć, jak spędzają wolny czas i relaksują się w przepięknych termalnych basenach. Kąpiele są tam znane i doceniane już od starożytności.  

Nauczyciele MSP 7 Knurów w Turcji

Kolejnego dnia strudzeni, ale ciekawi dalszych atrakcji wyjechaliśmy na wycieczkę do Efezu, najpiękniej zachowanego antycznego miasta będącego jedną z największych atrakcji turystycznych Turcji. Miasto od samego początku zrobiło na nas imponujące wrażenie. Odwiedziliśmy Odeon, czyli mały teatr, miejską łaźnię, antyczną metropolię jaką jest biblioteka. Podziwialiśmy starożytne posągi i opanowanie sztuki rzeźbiarstwa przez tamtejszych mistrzów. Zobaczyliśmy Teatr Wielki mogący pomieścić okolo50 tysięcy ludzi, który jak na owe czasy był wręcz gigantyczny i posiadał niesamowitą akustykę. Po bogatej w ciekawe wrażenia wycieczce do Efezu pojechaliśmy do miasteczka górskiego, gdzie oprócz przepięknych widoków mogliśmy także posmakować lokalnej kuchni.

Wszyscy partnerzy byli bardzo zadowoleni z organizacji spotkania przez tureckich przyjaciół. Spędziliśmy czas w atmosferze pełnej serdeczności i radości. Żegnając się rozstaliśmy się                  z nadzieją na kolejne, równie udane  spotkanie tym razem u nas w Knurowie.   

 

BEATA DUDŁO

                 

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony ( 13.11.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »