msp7

TŁUMACZ

Logowanie

Login Forgotten

Obraz Losowy

Belgia - Nasz Partner PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Maciej Romaniuk   
17.12.2006.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Graniczy od zachodu z Francją (620 km), od południa z Luksemburgiem (148 km), od wschodu z Niemcami (167 km) i od północy z Holandią (450 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 1 385 km, ponadto istnieje 64 km fragment wybrzeża Morza Północnego. Podzielona jest na dwie strefy językowe: francuską i flamandzką. Bruksela, stolica Belgii, jest jednocześnie "stolicą" Unii Europejskiej.

Godło :

 

Flaga :

Geografia Belgi :

-
Najwyższy punkt: Signal de Botrange 694 m n.p.m

Najniższy punkt: Morze Północne 0 m n.p.m

Większą część powierzchni Belgii stanowią peryglacjalne i aluwialne niziny; w północnej części płaska, w części zabagniona równina Flandrii (tzw. Belgia Niska), oddzielona od morza wałem wydm (wys. do 20m), oraz pagórkowata i piaszczysta kraina Kempen (wys. do 95 m); w środkowej części (Belgia Średnia) wysoczyzna Barbancji (wys. 100 – 200 m) zbudowane głównie z glin i piasków trzeciorzędowych pokrytych lessem oraz wzgórza Hainaut (na zachodzie) zbudowane z utworów glinianych;

Największe miasta: Bruksela (stolica), Liege, Antwerpia, Gandawa, Charleoi, Brugia, Namur

Mapa :

Wody Powierzchniowe :

Belgia leży w zlewisku Morza Północnego, i prawie całe jej terytorium należy do dorzecza dwóch rzek: Skaldy i Mozy (ich źródła znajdują się na terenie Francji, a ujścia na terenie Holandii). Skalda w granicach Belgii ma długość 200 km – wraz z dopływami (m.in. Leie,Dender.Senne i Flandrii. Moza (w granicach Belgii) ma 183km, większość rzek Walonii to jej dopływy; na pewnym odcinku stanowi granicę między Belgią a Holandią. Belgijskie rzeki mają mały spadek, są połączone siecią kanałów i wykorzystywane do żeglugi. We Flandrii znajduje się też gęsta sieć kanałów odwadniających .

Transport Drogowy :

Transport drogowy w Belgii odbywa się po 145 850 km dróg, w tym 117 701 km o nawierzchni asfaltowej, w tym 1 682 km Autostrad (w całości bezpłatnych). Pod względem gęstości sieci dróg kołowych Belgia zajmuje pierwsze miejsce w Europie, pod względem gęstości autostrad drugie (po Holandii). Szkielet sieci transportu drogowego stanowią autostrady oraz obwodnice autostradowe wszystkich większych miast kraju. Ze względu na swoje położenie, Belgia jest ważnym krajem tranzytowym. Największymi węzłami komunikacji samochodowej są Bruksela, Antwerpia i Liège.

 

Transport Lotniczy :

W 1999 r. Belgia posiadała ok. 42 lotniska w tym 24 z pasami startowymi o nawierzchni twardej w tym 6 o długości powyżej 3 000 m. Najważniejszymi portami lotniczymi są Bruxellen-National (znany również jako Bruxelles-Zaventem) pod Brukselą (16 180 pasażerów w roku 2005), oraz Charleroi-Gosselies (znany szerzej jako Brussels South Charleroi Airport – 1 873 349 pasażerów, wyłącznie tanich lini lotniczych, w roku 2005). W transporcie towarów drogą lotniczą główną rolę odgrywają porty lotnicze Bruxelles-National oraz Liège-Bierset.

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
chenlili   |162.211.121.xxx |2017-05-10 08:42:54
hermes outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses wholesale
mlb jerseys
cheap oakley sunglasses
oakley sunglasses wholesale
ugg boots
kate spade outlet store
lebron james shoes
coach outlet online
coach outlet online
cheap ugg boots
nike shoes outlet
hermes birkin
adidas outlet
hermes belts outlet
true religion outlet
polo ralph lauren outlet online
nike outlet store
air jordan 4 retro
canada goose outlet
chenlili20170510
Anonimowy     |69.175.34.xxx |2017-08-31 07:09:06
Wystąpił problem ze znakami. Pusty komentarz.
mahdi   |80.84.49.xxx |2018-01-03 11:33:38
i really like this article please keep it up
mahdi  - mahdi   |80.84.49.xxx |2018-01-03 11:34:06
i really like this article please keep it up
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony ( 28.12.2006. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »